TİJEN ŞİKAR

 

     

 

 

15 NİSAN 2013

DÜNYA SANAT GÜNÜ KUTLAMALARI

 

 

 

 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yüksek Lisansını tamamlamış genç bir Araştırma Görevlisiydim. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Sanatta Yeterlilik Programında Prof. Özer Kabaş ile çalışmalarımı sürdürürken Sn. Deniz Şengel’in önerisi ile UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği 1995 yılı Beşinci Çalışma Dönemi’nde Prof. Hüsamettin Koçan’ın başkanı olduğu UPSD Yönetim Kurulu’na seçildim.

ÇEYREK ASIRDAN TAŞANLAR kitabı hazırlanırken kitaba katkıda bulunabilecek herkese çağrı yapılmıştı, UPSD’nin ilk başkanlarından Paris’te yaşayan sanatçı dostum Silva Arakelyan’ın UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi’nin 70’li yılların sonu 80’li yılların başında oluşum sürecine ilişkin sahip olduğu belgelerden haberdardım. Çeyrek Asırdan Taşanlar Kitabı’nın Kuruluş bölümünde yayınlanan belgeleri Silva’dan alıp başkanımız  Sn Bedri Baykam’a teslim etmek üzere kendisiyle bir araya geldiğimizde UPSD’nin ilk yıllarına ışık tutan bu yeni bilgilerden aynen benim gibi o da etkilendi, eski dönemlerden konuştuk. O gün evime dönerken 1995 yılında İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin küçücük bir odasında toplanan Yönetim Kurulumuzu, ne büyük bir istekle çalıştığımızı, hayallerimizi, yapmak istediklerimizi, yapabildiklerimizi, yapamadıklarımızı, 2000 yılında üyesi olduğum UNESCO AIAP Avustralya Ulusal Komitesi’ni, AIAP şemsiyesi altındaki iki bambaşka ülkenin Ulusal Komite Faaliyetlerini, bir sanatçı olarak bana katkılarını ve daha birçok şeyi aklımdan geçirdim. Eski bir Yönetim Kurulu üyesi olarak aradan geçen zaman içinde sanatın insanları birleştirici gücünün anlaşılması ve dünyada sanat bilincinin yerleşip pekişmesi adına 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü dünyaya kazandırmanın UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitemizin başardığı en önemli şey olduğuna kanaat getirdim. UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Sn. Bedri Baykam’ın 2011 yılında Guadalajara / Meksika’da gerçekleşen INTERNATIONAL ASSOCIATIONS OF ART IAA / UNESCO Genel Kurulu’nda Leonardo da Vinci’nin Doğum Günü 15 Nisan’ı Dünya Sanat Günü (World Art Day) olarak önermesiyle bu günün tüm ülkelerce kabul edilip kutlanmaya başlanması, evrensel olarak sanat farkındalığının yayılmasına yapılmış en büyük katkıdır.

 

15 Nisan 2013 Dünya Sanat Günü bu kez kutlama etkinliklerinin tam merkezinde olduğum için benim yaşamımda her zaman bir sonraki yıldan çok daha anlamlı olacak, 2 Aralık 2012 UPSD 12. Genel Kurulu’nda Başkanımız Bedri Baykam’ın önerisi ile yeniden Yönetim Kurulu’na seçildim ve Genel Sekreter olarak görevime başladım. Başkanımız ve yeni yönetim kurulu arkadaşlarım Ocak ayının ortalarında 15 Nisan 2013 Dünya Sanat Günü Kutlamaları Etkinlikleri Gönüllüleri grubuyla bir araya geldik. Heyecan içinde yeni fikirlerin ortaya atıldığı, geçen yılki etkinliklerde izlenen yolların, karşılaşacağımız zorlukların, kolaylıkların tüm boyutlarıyla bize aktarıldığı programımızın kabataslak oluştuğu ilk toplantımızdan etkinliklerin başlayacağı 8 Nisan’a doğru artık gün saymaya başladığımız bu güne geldik.

 

Dünya Sanat Günü’nde çocuklar ve çocuklarla yapılan sanatsal etkinlikler bence çok önemliydi. Bu yıl daha çok çocuğu projeye katma arzusuyla bağlantı kurduğum Sn. Sunay Akın ve İstanbul Oyuncak Müzesi çocukları sanatla buluşturma projemize büyük bir istekle yanıt verdi. Sn. Sunay Akın’ın İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen Dünya’nın tek oyuncak Mona Lisa Bebeği’nden yola çıkarak ziyaretçi çocuklara ‘kendi Mona Lisa’nı yarat’ başlığı ile Müze’nin bahçesindeki Sanat Atölyesi’nde çalışmalar yaptırılması fikrine biz de katıldık. Onbeş gün boyunca Müzeyi ziyaret eden her çocuğa Kadıköy Belediyesi’nin üzerine WAD Logomuzu bastırarak hazırladığı balonlarımız verilecek ve 14 Nisan Bağdat Caddesi açılış günü de Gökyüzüne bu balonlardan salınarak Sanat Günü’nün çocuklarla gelecek nesillere yayılmasını sembolik olarak ifade edeceğiz.

Dünya Sanat Günü’nde çocuklar ve çocuklarla yapılan sanatsal etkinlikler bence çok önemliydi. Bu yıl daha çok çocuğu projeye katma arzusuyla bağlantı kurduğum Sn. Sunay Akın ve İstanbul Oyuncak Müzesi çocukları sanatla buluşturma projemize büyük bir istekle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Beyoğlu Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı Çocukları’nın daha önce Çocuk ve Gençlik Bienali’ne seçilen yapıtları 8 Nisan günü yapılacak açılış kokteyli ile 8-15 Nisan arasında sergilenecek. Vakıf Çocuklarının bir bölümü bu yıl bize destek veren İstanbul Arkeoloji Müzelerini aynı hafta içinde ziyaret edecek.

İstanbul’da faaliyet gösteren 11 Gençlik ve Çocuk Rehabilitasyon Merkezi’nde farklı yaşlarda çok sayıda çocukla sanat atölyesi çalışmalarımızı planladık yine bu kapsamda bize kapılarını açan Maltepe Cezaevindeki çocuklarla iki gönüllümüz cezaevi içerisinde belirlenen bir duvara büyük bir duvar resmi çalışmasını gerçekleştirecek.

Doğa Koleji bu yıl bize destek vererek altı kampüste konuşmacı sanatçılarımızla öğrencilerin buluşmasını sağlayacak.

Dünya Sanat Günü’nde sanatı halkla buluşturmak en çok önemsediğimiz  hedefimiz.Bu amaçla düzenlediğimiz Vitrin Sergileri ve Sokak Etkinlikleri bu yıl aldığımız ortak kararla İstanbul’da üç farklı merkezde yer alacak. Şişli Belediyesi’nin katkıları ile Nişantaşı Abdi İpekçi’de Kadıköy Belediyesi’nin katkıları ile Bağdat Caddesi’nde,10 – 23 Nisan arasında birçok mağazanın vitrininde ünlü Türk Sanatçıları’nın orijinal yapıtlarının sergileneceği Vitrin Sergileri yer alacak. Kartal Belediyesi Türk Resim Sanatı’nın ünlü isimlerinin yapıtlarının yer aldığı vinil baskılarla sokak sergisi düzenleyecek.

Beşiktaş Belediyesi ünlü Türk ressamlarının yapıtlarının baskılarını 2mx3.50cm boyutunda 20 adet billboard üzerinde sergileyerek sokaktan geçen insanların sanatla buluşmasını sağlayacak.

13 Nisan’da Abdi İpekçi’de UPSD Başkanı Sn. Bedri Baykam’ın ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün açılış konuşmalarıyla başlayacak kutlamalar bir sokak konseri ile devam edecek, aynı gün önemli yayınevleri ve değerli sanat kurumlarının katkısıyla 30 adet stand kurularak sanat kitapları ve sanat kurumlarının tasarım mağazalarının satışı gerçekleştirilecek.

14 Nisan’da Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’da UPSD Başkanı Sn. Bedri Baykam’ın ve Kadıköy Belediye Başkanı Sn. Selami Öztürk’ün açılış konuşmaları ile başlayacak kutlamalar Sokak Konserimizle devam edecek, burada da 30 adet stand kurulacak. Her iki merkezde de bu standlarda İstanbul Modern, İKSV, Literatür, Boyut, Patika, Robinson, Milenyum Kitabevi, Sabancı Müzesi, İst. Oyuncak Müzesi, Koruncuk Vakfı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Türsab, Piramid Sanat, Esil Kırtasiye gibi isimler bizimle birlikte olacak.

 

15 Nisan akşamı Maçka Demokrasi Parkı UPSD Sanat Galerisi’nde 36 yaşından küçük genç sanatçılarımızın UPSD Yönetim Kurulu’nca seçilmiş işlerinden oluşan Gençlik Buluşması adlı sergimizin açılış kokteyli ile 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü sanatçı dostlarımız ve gençlerle bir bayram havası içinde kutlayacağız.

18 Nisan’da Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 15 Nisan Dünya Sanat Günü-Sanatın Ağırlığını Taşımak Başlıklı Panele Bedri Baykam. Prof. Tülin Onat, Prof. Nilüfer Ergin konuşmacı olarak katılacak.

Dünya Sanat Günü haftası boyunca Kartal Belediyesi Film Kulübü öğrencilerinin kısa filmleri dönüşümlü olarak gösterilecek. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Nazım Hikmet’in Kartal’lı Kazım’ı anlattığı tablosunun kopyası sergilenecek ve konuyla ilgili belgesel gösterilecek.

Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz’ün önderliğinde Leonardo da Vinci ve Mona Lisa’nın temsili nikah törenini canlandıran performans yapılacak.

 

Türkiye genelinde birçok ilde 15 Nisan Dünya Sanat Günü haftasında kutlamalar düzenlenecek.

Dünyanın evrensel sanatçı dayanışmasına her geçen gün ihtiyacı artmakta, bu sebeple 15 Nisan Dünya Sanat Günü Kutlama Etkinliklerimize katkılarıyla bizi onurlandıran ülkemiz genelindeki tüm Belediyeler, Üniversiteler, Okullar, Konsolosluklar, Müzeler, Vakıflar, Sanat Galerileri ve Sanat Kurumları, Sivil Toplum Örgütleri, sanatçılar, şahıslara UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Uluslar arası Plastik Sanatlar Derneği adına teşekkür ederiz.