Bedri BAYKAM

 

     

 

 

Sevgili Ankaralılar,

2014


 

 

 

 

Dünya Sanat Günü’nü 3. defa kutlamak için tekrar bir araya geliyoruz. Sanat ve sanatçının her an "şüpheli" ve hatta "persona non grata" (istenmeyen kişilik) ilan edilebildiği ülkemizde, bizler ısrarla dünyaya sanat penceresinden bakmaya devam ediyoruz. Sanatla yatıp, sanatla kalkıyoruz. Sanata inanıyor ve güveniyoruz. Faşizme karşı, sansür ve baskılara karşı, her türlü alçaklığa karşı bizler sanata, sanatçının ödünsüz dürüstlüğüne, cesaretine, yol göstericiliğine, halkına aydınlanma öncülüğü yapabilme kapasitesine inanıyoruz.

Ender olarak bir ülke özgürlüklerin bu kadar ezildiği bir dönem yaşar.  Maalesef 2000'lerin Türkiyesi, dünyada 2. Dünya Savaşı sonrası bile çok ender görülen düzeyde bir demokratik alan ve kan kaybı yaşıyor. Gerek medyada, gerek sanatsal ifade özgürlüğünde, gerek çağdaş yaşam alanlarında köşelere sıkıştırılmaya çalışılan aydın insanlarımızın, daha bu ülkede yapacakları çok büyük mücadeleler olduğu son aylarda ve son günlerde yine kanıtlandı. Yurdun her yerinde sanatçı ve aydınlarımızın bu dik duruşlarına devam edeceklerine inanıyorum.

Dünyanın bir sanat gününü aynı anda kutlayabilmesi ve dünya sanatçılarının bu vesileyle her gün giderek artan bir sayıda kalbinin beraber atması, tabii ki çok güzel bir duygu. Bu tarihi günün dünyaya Türkiye kaynaklı bir proje olarak sunulabilmiş olması da bizler için ayrı bir güzellik. Türk sanatçılarının giderek dünyaya yayılan güçlü seslerine paralel bir gelişme oldu bu.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankaralı sanatçı arkadaşlarımızın  Dünya Sanat Günü'ne verdikleri değer ve kutlamalarda gösterdikleri özen, UPSD merkezinde bizler açısından hep büyük bir mutluluk kaynağı. Başta Sanatyapım, İbrahim Demirel ve Cezmi Orhan olmak üzere, her bir Başkentli sanatçımıza teşekkür etmek istiyoruz.

Ayrıca benim Ankara kökenli bir sanatçı oluşum, ilk 11 yılımı Başkent’te yaşamış olmam hiçbir zaman unutamadığım bir gerçek. Ankara insanı aydınlık, dost ve yapıcı kimliğiyle, daima çağdaş Türkiye’nin ana nabzını temsil etmiştir.

Bu yıl UPSD tüm kariyer üzerinden Onur ödülünü Ankaralı sanatçımız Kayıhan Keskinok sunuyor. Öncelikle bildiğiniz gibi "Kayıhan Amca"nın benim hayatımdaki büyük yeri vardır. Ama bunun ötesinde 90 yaşında hala heyecanla her gün resim yapmaya devam eden bu değerli ustamızın içindeki sanat ateşinin yüzüncü yaşında da yanacağına inanıyoruz. Kendisine Türk sanat ortamı olarak ne kadar teşekkür etsek azdır...

Yılın sanat adamı ödülünü ise sanat ve düşünce hayatımıza büyük değerler katan, felsefe ve estetik konusunda uzman, 90 yaşını aşmış olan değerli hocamız Prof. Dr. İsmail Tunalı’ya vermek bizim için ayrı bir onur.

Sanatyapım'a tekrar çok teşekkür eder, yıllardır kentin içinde yaşadığı zor şartlara, sosyal ve siyasal "daralmalara" ve maddi zorluklara karşın, sanata ve aydınlanmaya verdikleri büyük destek için de Ankaralı sanatseverlere olan büyük hayranlığımızı tekrar ifade etmek isteriz.