Bedri BAYKAM

 

     

 

 

"DÜNYAYI SAVAŞ DEĞİL

SANAT KURTARACAK "- 2013

 

 

 

 

Dünya Sanat Günü'nü 2. kez kutlarken, yine her ülkeden meslektaşlarımızla bu dayanışma ve evrensel dostluk havasını soluduğumuz için mutluyuz. Maalesef dünyanın her yerde kirlendiği ve siyasetin kardeşlik değil tahakküm ve baskıcı iktidarlar üretmeye çalıştığı bir dönemde, sanata ve sanatçıya düşen görevler de daha ağır sorumluluklar halini alıyor. Bu yıl ana sloganımız "Dünyayı savaş değil, sanat kurtaracak". Gerçekten de neredeyse her kıtada silahların susmadığı, mutlak iktidar arayışlarının çirkinleşebildiği, insanın insanı sömürüp, zulüm yapabildiği bir yoz ortamda, çıkış yollarının hala silahlarda aranabilmesi, sıcak savaşın yanı sıra psikolojik medya savaşlarıyla yaşanan acı gerçeklerin üstünün örtülebilmesi, ciddi bir dram.

Ülkemizde de hala en temel insan ve varoluş hakları için mücadele ederken sanat'ın, başta barış, kardeşlik, huzur ve özgürlük arayışlarımızda en önemli iletken gücümüz olduğunu biliyoruz. Bugün hala demokrasi nöbeti tutarak yıllardır esaret yaşayan aydın arkadaşlarımızın acısını yüreğimizde hissediyor ve bir an önce dünyanın hak ettiği daha güzel günlere ulaşması için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Dünya Sanat Günü'nün tüm ülke ve toplumlara, ırkçılığı ve zulmü red eden, devrimci, yenilikçi, aydın günler getirmesini diliyor, tüm Dünya halklarına ve sanatçılarına Türkiye'den dostluk, sevgi ve evrensel barış mesajımızı iletiyoruz. Dünya savaşla değil, sanatla kurtulacak! Çocukların gözyaşıyla değil, oyunlarla ve gülücüklerle büyüyeceği bir dönemin umudu ve hasretiyle!